lek. stomatolog Michał Rancewicz
Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, na którą uskarża się bardzo wiele osób. Najczęstszą jej przyczyną jest odsłonięcie szyjek zębów przez zanikające dziąsło. Szyjka zęba to miejsce, gdzie kończy się osłaniająca warstwa szkliwa i zaczyna się korzeń zęba. Na skutek działania różnych czynników mechanicznych (np. zbyt częste szczotkowanie, przeciążanie w trakcie żucia lub zaciskania zębów) dochodzi do uszkodzenia powierzchni korzenia i odsłonięcia kanalików zębiny. W ich wnętrzu znajdują się włókienka nerwowe, bardzo silnie reagujące na bodźce. Zwykle pacjent odczuwa ból w trakcie spożywania zimnych, gorących lub słodkich pokarmów. Czasami ból pojawia się przy szczotkowaniu zębów lub nawet ich dotykaniu.

Inną przyczyną nadwrażliwości jest ścieranie powierzchni żujących zębów lub nieprawidłowo wykonane wypełnienia (plomby).
Leczenie nadwrażliwości zębów polega na impregnacji wrażliwych powierzchni różnymi preparatami. Zamykają one kanaliki zębinowe, zmniejszając lub eliminując ból przy oddziaływaniu różnych bodźców.
Niekiedy przyczyną nadmiernej wrażliwości zęba jest stan zapalny jego miazgi (nerwu).
W takim wypadku należy zastosować leczenie przewodowe (kanałowe) zęba.